Jdi na obsah Jdi na menu
 

Vánoce pro pejsky

 

 

Vánoce bez psa? Jednoznačně pod psa! Nejlepší přítel člověka nesmí chybět u žádného rodinného svátku. V některých domácnostech dostanou pejsci dokonce nejvíc dárků. Není se čemu divit, vždyť se podílejí na rodinné pohodě, přinášejí optimismus a hřejivý pocit, že nás má někdo moc rád.

 

Čtyřnozí kamarádi jsou hraví, mazliví a vděční. Radostně nás vítají bez ohledu na počasí a náladu. Stmelují všechny členy rodiny a zaslouží si jen to nejlepší. K tomu patří především péče o psí zdraví (pravidelný pohyb, kvalitní strava, pravidelná vakcinace a odčervení atd.). Zapomínat bychom na ně neměli ani během vánočních svátků…

 

Sladké nástrahy

Psi už během adventu intenzivně vnímají, že se něco chystá. Vůně se line z cukroví, ryb, vaječného koňaku, rozinek naložených v rumu a čokolády na vánočním stromku, až se sliny sbíhají. To pejskům na klidu nepřidá. Není jednoduché odolat těmto lákadlům a nebezpečným nástrahám. Buďme štědří už před Štědrým dnem a odměňme svého čtyřnohého mazlíčka společnou hrou, delší procházkou a nějakou dobrůtkou. Lidská strava je pro psy nevhodná, zvláště pak sladkosti. O tom, jak je čokoláda nebezpečná. Nebezpečné jsou také čokoládové figurky na stromečku – pro mnohé psy fungují jako samoobsluha. Kromě zmíněné čokolády je velkým rizikem pozření staniolů a obalů od cukrovinek.

 

Vánoce v mnohých lidech evokují, že je potřeba si dopřávat mnohem více než po celý rok a tuto potřebu převádějí nejen na sebe, ale i na své blízké a zvířata. Pokud je váš pes zvyklý pouze na průmyslově vyráběné krmivo, pak mu rozhodně jeho styl krmení nijak závratně neměňte. Při náhlých a nečekaných změnách může docházet k průjmům, a tak by si váš pes Vánoce užil spíše v bolestech břicha, než v radosti z chutného krmiva. Pokud psovi dopřejete víc, než je zdrávo, nasaďte jednodenní půst.

 

Zbytky od stolu

Nehledě na plemeno a velikost psa je krmení od stolu nebezpečné a zdravotní problémy pak na sebe nenechají dlouho čekat. Rizikem je obezita kvůli vysokému obsahu tuků a cukrů, podráždění trávicího traktu kvůli přemíře koření nebo poškození ledvin přebytkem soli. Tradiční štědrovečerní menu skýtá pro psy mnohá nebezpečí. Když pes sní ve větším množství cibuli v bramborovém salátu, může u něj dojít k destrukci červených krvinek a chudokrevnosti. Zvláště by pes neměl dostávat smažené ryby a cukroví. U smažených ryb hrozí nejen problémy se střevy a žaludkem, ale tučné jídlo může dost vážně poškodit i slinivku. Kosti z kuřete mají tendenci se štěpit a jsou-li polknuty, mohou zůstat uvnitř zažívacího traktu a proděravět střevo. Zbytky ze stolu a jiné lidské jídlo obsahují často nadbytek kalorií a nepokrývají dostatečné množství živin. Nejvíce odpovědnou cestou jak ukázat lásku ke zvířeti, je krmit jej kvalitním, nutričně vyváženým krmivem pro psy. V žádném případě by pes neměl být „popelnicí“, kam se uklidí nesnědené jídlo ze stolu. Co lidé ušetří na výživě, pak mnohanásobně utratí u veterináře.

 

 

A co svému mazlíčkovi nadělit pod stromeček? Přinášíme vám pár tipů!